Rustikálny štýl? Masívny nábytok, prírodné koberce a kožené sedačky

Rustikálny štýl? Masívny nábytok, prírodné koberce a kožené sedačky

Útulný a tradičný vidiecky interiér sa skrýva v rustikálnom štýle bývania, s ktorým sa spája všadeprítomné drevo, zemité farby a prírodné materiály. Nie je pravda, že je výlučnou doménou chalúp či chát, pretože sa čoraz častejšie objavuje aj v moderných bytoch. Jednoduché farebné kombinácie a kvalitný nábytok totiž oslovia aj náročných.

Z povaly starých rodičov do obývačky

Rustikálny štýl je pôvodom z francúzskeho a anglického vidieka. Najtypickejší je preň nábytok z masívneho dreva, ktoré dokáže prežiť aj niekoľko generácií. Ak skontrolujete pôjdy starých rodičov, možno aj tam nájdete úžasné a trvanlivé kúsky, s ktorými dodáte vášmu domovu kus originality. V domácnosti zariadenej v rustikálnom štýle nájdu uplatnenie napríklad ťažké staré stoly, príborníky či prútené koše.

Kožené sedačky sú to pravé

Masívne drevo a koža je vynikajúca kombinácia do rustikálnej obývačky. Kožené sedačky do takto zariadených obývacích izbieb jednoznačne patria. Inou možnosťou sú kreslá z masívu, ktoré sú doplnené kožou.

Hoci v ani jednom prípade nepôjde o lacnú záležitosť, do rustikálneho štýlu sa dokonale hodia. Kožené sedačky sú navyše skvelou investíciou aj do budúcnosti. Do takto zladeného interiéru sú ideálne čierne, hnedé či tmavočervené prevedenia, samozrejme, doplnené o dekorácie a vankúšiky.

Správne doplnky nesmú chýbať

Rustikálny nábytok môžete kombinovať podľa ľubovôle, no vždy sa riaďte pravidlom, že menej znamená viac. Tak bude aj výsledok pôsobiť útulne a zároveň elegantne.

Koberce by mali pripomínať prírodné materiály, či už farbou alebo štruktúrou. Výbornou voľbou sú sisalové, jutové alebo tkané textilné koberce. Na spestrenie izieb môžete využiť kožušiny, pletené prikrývky či rôzne vlnené textílie. Kovové dekorácie a svietniky by rozhodne nemali v rustikálnom interiéri chýbať. Osvetlenie sviecami z včelieho vosku dodá celému priestoru šmrnc.

Zdroj: Bigstockphoto