PVC podlahy

 PVC podlahy – moderná klasika do každého interiéru

Článok je zameraný na známu podlahovú krytinu, ktorá v poslednej dobe opäť získava na popularite. Jedná sa o známe PVC podlahy, ktoré vysokými predajnými číslami výrazne konkurujú ako laminátovým plávajúcim podlahám, tak aj tým z masívneho dreva. Poďme sa spoločne pozrieť, v čom tkvie obľúbenosť PVC podlahy a do akých priestorov je vhodná. Rovnako si načrtneme, z akých druhov môžeme vyberať a zmienime hlavné výhody tejto podlahovej krytiny.

Moderné PVC nie je staré lino

Pri vyslovení skratky PVC čiže polyvinylchlorid, sa rade z nás vybavia krytiny, ktorými sa preslávili byty v panelových domoch. Tieto sa vyznačovali nevzhľadnými mramorovými dekormi a širokými zvarmi. Málokto bol na tento druh krytiny pyšný a často ho schovával napr. pod kobercom. Dnešné PVC podlahy však predstavujú úplne iný typ materiálu.

Prečo vyberať PVC podlahy

PVC sa vyrába v rôznych šírkach od 1m až do 5m a hrúbkach od 1 do 4 mm. Táto variabilita umožňuje jednoduchú pokládku bez nutnosti nastavovania jednotlivých pásov. PVC podlahy sa pýšia príjemným a teplým povrchom s nízkymi hodnotami krokového hluku. PVC tlmí hluk najlepšie za všetkých typov podlahových krytín, takže Váš byt bude príjemne tichý a teplý.

PVC je vodeodolné z oboch strán a predstavuje ideálnu bariéru proti vlhkosti. Tiež maximálne odoláva záťaži, ako sú ostré kamienky, podpätky alebo kolieska od stoličky. Ak ste priaznivci jednoduchého upratovania a starostlivosťi, budete tiež s PVC podlahami spokojní. Stačí len bežná údržba a podlaha zostane hygienicky čistá a bez škvŕn.

Vhodné do všetkých bytových priestorov

PVC podlahy sú vhodné pre všetky bytové priestory, ako kuchyne, jedálne, obývacie izby, detské izby, chodby či kúpeľne. Po celoplošnom prilepení krytiny je možné inštalovať aj podlahové vykurovanie. Na trhu je k dispozícii široká škála cenovo dostupných PVC podláh, ktoré výborne poslúžia v domácom prostredí. Vyberať môžete tiež z nepreberného množstva dekorov a vzorov.

Heterogénne PVC podlahy

Sú zložené z niekoľkých na seba nalisovaných vrstiev (nášľapná vrstva, dezén, horné PVC, nosné vlákno, spodné PVC). Finálnou vrstvou môže byť tzv PUR, ktorý zaisťuje jednoduchú údržbu a tiež chráni povrch krytiny. Homogénne PVC podlahy verne imitujú rôzne druhy materiálov a povrchov, ako drevo, dlažba alebo kameň. Tvrdené heterogénne PVC podlahy sú vhodné do obytných priestorov aj do silne namáhaných interiérov, ako školy, úrady, nemocnice či napr komerčné priestory.

Homogénne PVC podlahy

Tento druh PVC je vyrobený z jednej vrstvy s vysokým obsahom základnej suroviny pre zaistenie výnimočnej trvanlivosti. Homogénne PVC podlahy sú vysoko odolné a používajú sa do extrémne namáhaných priestorov, ako montážne haly, vstupné priestory, nemocnice, úrady, školy či jedálne. Táto krytina sa často vyznačuje jednofarebným povrchom či melírovaným vzorom.

Výhody PVC podlahy:

• Mechanická odolnosť

• Tvarová stálosť

• Vodeodolnosť

• Jednoduchá údržba

• Ideálne pre alergikov

• Univerzálnosť použitia

• Vhodné aj pre podlahové vykurovanie

• Príjemný a teplý povrch

Záverom

Moderné PVC podlahy v sebe kombinujú mnoho pozitívnych vlastností a môžu sa pochváliť vysokou úžitkovou hodnotou. Je to predovšetkým univerzálnosť použitia, cenová dostupnosť, mechanická odolnosť a jednoduchá starostlivosť, čo robí tento druh krytiny takým obľúbeným. V neposlednom rade PVC podlahy vydarene imitujú rôzne povrchy a majú dobré fyzikálne vlastnosti, ako nepriezvučnosť a tlmenie kročajového zvuku. Preto je PVC hlavne do panelových domov oveľa vhodnejšie, než napríklad plávajúce laminátové podlahy.