Materiály bazénov a ich výhody

Schlaďte sa doma. Poradíme vám, aký bazén si vybrať

Neúnavné letné teploty veselo stúpajú každým rokom viac a viac a mnohí z nás robia proti ním príslušné opatrenia. V našich zemepisných šírkach už nie je nič nezvyčajné mať vlastný bazén na dvore. Dovoliť si ho teraz môžu aj bežné domácnosti. Je to však náročná stavba a mnohí netušia, ako si s ňou poradiť. Prečítajte si, aký bazén si na svoju záhradu vybrať.

Základné materiály bazénov a ich výhody

Na výber máte tri základné druhy bazénov podľa materiálu, a to fóliové, laminátové a plastové. Výhody fóliových spočívajú v dobrej cene, rýchlej a jednoduchej montáži a odolnej fólii. Tá zvláda UV žiarenie, chémiu a plesne vo vode, aj mikroorganizmy.

Mimoriadne trvalé a krásne dizajnové sú bazény z laminátu. Vyrábajú sa v jednom kuse, takže ich čistý vzhľad nerušia žiadne spoje. Laminát je veľmi odolný materiál a pri dobrej údržbe vydrží až desiatky rokov.

Plastové bazény, alebo samonosné, sú buď prelivové alebo bez prelivu. Vďaka prelivu máte vodnú hladinu krásne vysoko až po okraj bazéna. Jeho dizajn je elegantný a moderný. Prelivový bazén navyše efektívne čistí vodu a okamžite odvádza preč jej znečistený povrch. Počítajte však s vyššou cenou.

Klasika alebo lacnejší nadzemný?

Klasický bazén zapustený do zeme je samozrejme najkrajší. Zároveň však za neho zaplatíte najviac peňazí, vyžaduje si náročnejšiu údržbu a tiež je za jeho postavením najviac práce a času. Preto je obľúbenou lacnejšou verziou nadzemný bazén. Ľahko a rýchlo sa inštaluje, dobre sa s ním manipuluje a nestojí veľa. Tu si tiež vyberáte z rôznych tvarov a veľkostí, tie sú však viac obmedzené ako pri zapustenom bazéne.

Aj tvar bazéna je na vás

Videli ste niekde špeciálny tvar bazéna a tiež po ňom túžite? Alebo máte špecifický pôdorys záhrady, ktorému musí byť bazén prispôsobený? V spoločnosti Albixon, najznámejšom výrobcovi bazénov, majú v ponuke dvadsať štandardných tvarov bazénov. Od obdĺžnika cez ovál až po kruh, pričom každý z nich môže mať rôzne výbežky. Keďže však majú v Albixone vlastné vývojové centrum, hovoria, že žiadna klientova požiadavka nie je prekážkou, ale výzvou.

Pri pláne bazéna na vašu záhradu nezabudnite, že sa vám zíde aj zastrešenie a príslušenstvo. Špecialisti vám ochotne poradia, bez čoho sa nezaobídete.

Tak si svoj nový bazén užite.