LED svietidlá

5 dôvodov, prečo LED svietidlá už nie sú trendom, ale štandardom

LED svietidlá boli ešte pár rokov dozadu vymoženosťou ľudí, ktorí si mohli dovoliť pozerať na ekologickosť, prestíž a nie na cenu. Dnes sú bežnou súčasťou domácností. Chvályhodná snaha šetriť životné prostredie však nie je jediný dôvod, prečo uprednostňovať LED osvetlenie či už interiéru alebo exteriéru. Povieme vám ďalšie, o ktorých ste možno netušili.  

1. Účinnejšie svietenie LED svietidiel

Vedeli ste, že pri klasických žiarovkách sa až neuveriteľných 92% energie premieňa na teplo? Iba 8% energie tvorí svetlo, ktoré potrebujeme. V porovnaní s LED osvetlením je to až desaťnásobne menej účinné. Vytvorené teplo v klasických žiarovkách je tak úplne zbytočným vedľajším produktom svietenia.

2. Násobne dlhšia výdrž

Nielen výkonnostná, ale aj časová je výhoda LED svietenia. To vydrží trojnásobne, niekedy až päťnásobne dlhšie ako svietenie bežnou žiarovkou. Argumentovať preto proti vyšším cenám je nezmysel, ich životnosť je extrémne dlhá. Tu je ďalší argument pre LED žiarovky ten, že nemajú problém s častým vypínaním a zapínaním. Neskracuje im to životnosť, ako je to pri bežných žiarovkách.

3. Regulovanie intenzity a farby osvetlenia

To pri bežných žiarovkách nie je možné. Všetci vieme, že svietia na žlto. Ak pri nich chceme iné farby, rieši sa to vonkajším tienidlom. Pri „ledkách“ sa jednoducho rieši možnosť rôznych farebných škál. Najviac viditeľné je to vtedy, keď si napríklad kupujete LED vianočné osvetlenie.

4. Bezpečné v interiéri i exteriéri

LED interiérové svietidlá sú dnes bežnou náhradou žiaroviek. Ich najväčší prínos je však v exteriéri. Bezpečne ich môžete používať pri osvetľovaní záhrady na každý večer a noc. Pri špeciálnych príležitostiach, ako sú napríklad sviatky, sa LED osvetlenie používa úspešne už dlhé roky vďaka svojej spoľahlivosti a bezpečnosti.

5. Podstatné detaily

Dôležité sú aj detaily, ktoré potešia:

  • jednoduchá inštalácia a manipulácia
  • podstatne lepšia odolnosť proti rozbitiu ako pri žiarovkách
  • ekologickosť, teda aj ekonomickosť
  • žiadna ortuť, jedy ani nebezpečné látky alebo drôtiky
  • obrovská rýchlosť rozsvietenia
  • komfortné ovládanie

 

Samozrejme, keď spomíname jedno, musíme aj druhé.  Nevýhody sú ich vyššia cena a fakt, že keď nebudú napájané presným prúdom, zhoria.

Týmto ste sa mohli presvedčiť, že LED svietidlá sú hudbou súčasnosti, ale i budúcnosti, nebráňte sa im.