Kvalitné okná

Kvalitné okná nielen na zimu

Mať dobré okno nie je len otázka toho, že dobre vyzerá, ale aj ako nám okno slúži. V lete je dobré, keď nás chráni pred teplom, v zime zasa izoluje od zimy. Kvalitné plastové okno má nielen výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ale sa vďaka nemu do našej domácnosti nedostane hluk z ulice, ktorý nám často spôsobuje problémy so spánkom.
Plastové okná môže mať každý
Dnes už nie je ničím výnimočným vlastniť plastové okná, pretože ich cena sa rokmi upravila natoľko, že si ich môže dovoliť takmer hocikto. Sú ľudia, ktorí si potrpia, aby ich okno bolo jedinečné, aby ním doslova oslnili celú ulicu. Plastové okno si netreba hneď predstavovať v bielom prevedení, ktoré tak často vídame v panelákoch alebo v rodinných domoch. Prírodné motívy hlásia svoj návrat, a preto sa veľmi obľúbenými stávajú napríklad okná, ktoré sú síce plastové, ale vyzerajú ako drevené.

Len smelo do toho, nebojte sa skúsiť netradičné odtiene plastových okien, pokojne ich dokonca prispôsobte svojmu nábytku. K nim je potom možné vybrať si ladiaci okenný parapet a, samozrejme, sieťky proti hmyzu. Bez nich by sme boli v čase letných nájazdov hmyzu stratení. Plastové okná sa vyrábajú na mieru, dokážete ich napasovať aj do najnetradičnejších otvorov stavby, ide napríklad o úplne malé okienka alebo o rozmerovo veľké okná.

Požiadavky na dobré okno

Okno vo veľkom ovplyvňuje kvalitu nášho bývania. Pokiaľ nám cez okno fučí alebo k nám sústavne dolieha zvuk z ulice, reč o kvalitnom okne byť nemôže. Výhodou plastových okien je ich dlhá životnosť a nemeniaci sa vzhľad a ako bonus sa sem tlačí aj otázka našej bezpečnosti. Môžete si vybrať z hranatých alebo oblých profilov okien, novšia generácia má celoobvodové kovanie pre ešte väčšiu bezpečnosť. Dobré okno vás ochráni nielen pred zlodejmi, ale aj pred prievanom a vlhkosťou. Odporcovia plastových okien pred pár rokmi búrlivo prehlasovali, že plastové okno je umelina, od ktorej iba plesnia steny.

Pravda je taká, že stenu vám môže napadnúť pleseň pri akomkoľvek type okna, pokiaľ doma rozumne nevetráte. Výmena vzduchu v miestnosti je veľmi dôležitá niekoľkokrát za deň a poriadne, a pre kuchyňu to platí dvojnásobne, pretože tam sa zdržuje para vznikajúca pri varení. Viacpolohové vetranie je milým plusom, na ktorý sme si pri používaní plastových okien zvykli.

Čo však nie je bežné, je poistka pri chybnej manipulácii s oknom, ktorú oceníte, najmä ak máte v rodine malé deti alebo starších ľudí. Kvalitné plastové okná sa jednoducho udržiavajú, nepotrebujete k nim žiadne špeciálne čistiace prostriedky. Najlepšie je pridŕžať sa rád našich starých materí, ktorým na umývanie stačila voda, ocot a staré noviny. Okná sú čisté a lesklé za malú chvíľu. Užšie zárezy na oknách jednoducho vyčistíte napríklad aj zubnou kefkou.