Bazén

Záhradný  Bazén

Tiež máte na záhrade bazén, alebo o jeho obstaranie na nadchádzajúcu kúpaciu sezónu uvažujete? Aspoň tú najlacnejšiu možnú variantu záhradného bazéna, teda menšia nafukovací alebo laminátový bazén, má na záhrade stále viac ľudí. Či už ste na kúpanie a čľapkanie zvolili akýkoľvek typ bazéna, jeho pravidelná údržba je nutná. V ideálnom prípade vydrží v bazéne voda čistá po celú kúpaciu sezónu. A keď sa v bazéne nekúpať? To ľahko spozná aj laik. V žiadnom prípade by voda nemala byť zelene či hnedo zafarbená, zapáchať alebo mať klzké povlaky a narastú na stenách a na dne.

Ako udržať bazén čistý

Každý bazén by mal mať aspoň nejaký druh filtrácie vody. Zabezpečenie optimálneho pH vody je základom starostlivosti o bazén. Meranie pH je jednoduché a rýchle a slúžia k nemu špeciálne papieriky alebo testovacie tablety. pH vody by malo byť takmer neutrálne, medzi 6,8 a 7,4. Kyslejšie voda dráždi oči, príliš zásaditá voda vedie k vyzrážaniu látok, ktoré upchávajú filtračné zariadenia a znižujú účinnosť väčšiny dezinfekčných prípravkov pre obmedzenie rastu rias, baktérií a plesní. Základom pre čistú a zdravotne nezávadnú vodu je výkonná piesková filtrácia. obyvani.eu 2 (1)

Najúčinnejšou metódou, ako udržať vodu z mikrobiologického hľadiska v poriadku, je kombinovať dostatočne výkonnú filtráciu s chemickým ošetrením vody. Existuje aj bazénová chémia bez obsahu chlóru. Ďalšou možnosťou ako vodu zbaviť choroboplodných zárodkov i UV žiareniu alebo ionizácie. Riasy a sinice potrebujú k svojmu rozvoju živiny a slnečné žiarenie. Je teda nutné dať pozor, aby do bazéna nepadalo lístie a ďalšie organický materiál, ktorý by mohol v bazéne zahnívať. Na odstránenie hrubších nečistôt, ale aj nárastov dobre poslúži bazénový vysávač.

Ďalším užitočným pomocníkom pri odstraňovaní nečistôt z bazéna sú skimmery, ktoré sú pripojené na filtračné zariadenia a zachytávajú nečistoty z hladiny. U nadzemných bazénov sa jedná o plastovú nádobu zavesenú na stene, v prípade krytých bazénov je to plastová alebo nerezová nádoba zabudovaná v stene. Výber skimmera sa riadi konštrukciou bazéna. Iný typ skimmeru sa hodí pre nadzemný bazén, iný pre zapustené betónové bazény. Niektoré typy závesných skimmerov majú kartušovú filtráciu integrovanú. Ďalším kritériom pre výber skimmera je veľkosť plochy vodnej hladiny a tvar bazéna, aby bolo sanie maximálne efektívne.

Zábava v bazéne

Mať na záhrade bazén ale neznamená len starosť, ale aj veľa radosti. A to predovšetkým pre deti. Šantenie vo vode im môžu spestriť hračky, a nielen tie nafukovacie. Veľa zábavy si deti užijú aj s pomôckami pre potápanie, neoprénovými tyčkami, krúžky a delfínka. Bazén je možné doplniť aj o parádny šmýkačku, alebo dokonca skokanské doska. Špeciálne pohyblivé hračky do vody zase nadchnú tie najmenšie plaváčikovi.